V každém interiéru se nachází nábytek z různých materiálů, nejčastěji se objevuje dřevo, textil, kov, kůže nebo jejich kombinace. Stejně tak tomu je i u námi nabízeného sortimentu, jehož rozmanitost spočívá právě v materiálovém provedení.


Každý materiál vyžaduje jiný typ údržby, avšak jednu věc má námi nabízený nábytek společnou: jeho údržba je snadná a jednoduchá.

1) Péče o kůži

Kůže je přírodní produkt s udržitelnou hodnotou, dlouhou životností a obnovitelnou krásou. Ovšem krása kůže není zadarmo, pokud chceme, aby naše sedačka byla krásná i za několik let, musíme jí věnovat náležitou pozornost, údržbu.

Sedačka patří k nejpoužívanějšímu nábytku našeho domova, tudíž je zapotřebí ji dostatečně impregnovat nebo promašťovat speciálními oleji či vosky.

Každá kůže je jiná, disponuje odlišnou strukturou, tloušťkou a hrubostí. Hladká kůže vyžaduje především tekuté čistící prostředky nebo prostředky polotuhé (pasty, krémy). Naopak na hrubou kůži je nutné používat pouze spreje, které neslepí jednotlivá vlákna.

Nehody čekají takřka na každém kroku: rozlité víno, káva, mastné skvrny nebo obarvení.


Jak v tomto případě postupovat?

  • tekutinu odstraňte co nejrychleji savým papírem (papírovou utěrkou nebo ubrouskem), hadříkem nebo houbou
  • očištěné místo lehce otřeme vlhkým hadříkem
  • pokud je na sedačce barevná skvrna, je nutné použít speciální čistící prostředky, které jsou určeny na údržbu kůže (nikdy však nepoužívejme klasické, mechanické čističe, které by mohly kůži poničit)
  • zaschlé nečistoty otírejme krouživými pohyby vlhkým hadříkem, namočeným ve vlažné destilované nebo převařené vodě (předejdeme tím vápenitým skvrnám)
  • očištění provádějme lehce, jemně (tlakem by mohlo dojít k poškození povrchu)
  • mastné skvrny nejsou závadou, ba naopak, kůži jen a jen prospějí


2) Péče o textil

Látkové čalounění např. sedaček nebo jídelních židlí nevyžaduje příliš namáhavou a obtížnou údržbu. Zhruba jednou až dvakrát do měsíce vysajeme z čalounění prach, ostatní nedostatky řešíme dle potřeby.

Případná znečištění odstraníme nejlépe suchou pěnou, kterou naneseme na znečištěné místo, necháme působit a poté vysajeme. Některé druhy čistících pěn je nutné zapracovat do povrchu, jemnými krouživými pohyby.

Čištění čalouněných sedaček, pohovek, válend a ostatních čalouněných povrchů, vyžaduje pouze přípravky vodou ředitelné. Vyvarujeme se použití čistidel na bázi petroleje, rozpouštědel nebo ředidel.

Jak správně vyčistit bytové textilie?

  • skvrny nejlépe odstraníme šamponem naneseným na vlhké houbičce
  • ideálním pomocníkem jsou čistící pěny, které velmi rychle a účinně skvrnu odstraní
  • svěží vzhled textilií docílíme přetřením povrchu solí a následným vysátím
  • mastné skvrny odstraníme savým papírem, poté dočistíme šamponem nebo čistící pěnou
  • nedoporučujeme mokré čištění (skrz na skrz), v některých případech by mohlo dojít k neodstranitelným skvrnám typu tmavého stínění
  • sedací soupravu můžeme po vyčištění vykartáčovat jemným kartáčkem ve směru vlasu (pro dokonalý vzhled)


3) Péče o dřevo

Nábytku ze dřeva nebo imitací dřevin je nutné věnovat náležitou pozornost a údržbu, díky které vdechnou interiéru dlouhodobé kouzlo.

Pravidelná údržba dřeva spočívá v otírání prachu, kterou provádíme speciálními čistícími prostředky a suchým hadříkem. Ideální jsou také vlhčené utěrky na nábytek, jejichž nevýhodu je jednorázové použití.

Ideálně, cca 1x týdně, bychom měli dřevěný nábytek ošetřit prostředkem pro zvýšení lesku nebo použít prostředek 3v1 (odstranění prachu, antistatický povrch, lesk).

Dřevěný nábytek se velmi dobře snáší s vosky a oleji, které můžeme použít na jakýkoliv dřevěný povrch.


Pečujme správně o dřevěný nábytek.

  • dřevěný nábytek bychom nikdy neměli čistit vodou/ mokrým hadrem, jelikož nadměrná vlhkost může poškodit povrch (poničit lak či glazuru, bobtnání dřeva, rozlepení spojů, …)
  • vyvarujeme se sypkým čistícím prostředkům typu písek na nádobí, jenž strukturu nábytku poškrábají
  • dále se vyvarujme jakýmkoliv rozpouštědlům, která nenávratně dokáží narušit lakovanou vrstvu nebo glazuru povrchu
  • nevěřme ani čističům označeným slovem „univerzální“


4) Péče o nerez


Nepoužívejte CHLÓR

Chlór narušuje jedinečnou povrchovou ochrannou vrstvu nerezu. Porušením této vrstvy dochází ke vzniku koroze. Proto se vždy ubezpečte, že přípravky, které používáte, chlór neobsahují.

Vyvarujte se ABRAZIVŮM i drátěnkám.

Nerez snese i PŘÍRODNÍ PÉČI.

Údržba nerezu SPECIÁLNÍM přípravkem.

  • Při čistění nerezových povrchů pracovních stolů, mycích stolů či jiného nerezového nábytku, se raději vyvarujte použití prostředků obsahujících abrazivní složky. Vyhnete se tím znehodnocení a poškrábání tohoto povrchu. Nepoužívejte klasický ani tekutý písek či dokonce sůl. Nevhodné jsou také babské rady typu užití zubní pasty, pokud obsahuje abrazivní složky. Zaschlé nečistoty neodstraňujte ani za pomocí drátěnky či hrubé části houbičky na nádobí. Na očištění můžete použít například mikro utěrku nebo houbičku z hladké strany.
  • Neznamená to, že nesmíte použít saponát. Samotné odmašťovadlo sice pomůže odstranit nečistoty, ale už nevyleští a nechrání povrch nerezu. Proto se doporučuje užití speciálních čisticích prostředků na nerez.

  • Na odstranění nečistot můžete bez výčitek použít i jedlou sodu, ocet nebo kyselinu citrónovou, která se velmi osvědčuje při odstraňování vodního kamene z nerezových umyvadel nebo sanitačních nádob. Jedlá soda zase umí perfektně odstranit zašlé nečistoty a ocet dodá všemu krásný lesk, když jej rozetřete do sucha. Po použití přírodních čističů vždy nezapomeňte povrchy důkladně opláchnout vodou.
check Produkt přidaný k porovnání